Badanie lekarskie składa się z dwóch zasadniczych etapów wywiadu medycznego czyli rozmowy z pacjentem  oraz badania przedmiotowego czyli oceny stan chorego za pomocą oglądania, osłuchiwania oraz technik manualnych  : uciskania  opukiwania  obmacywania.

             Bezpośrednia rozmowa z chorym dostarcza najlepszej jakości informacji o chorym i jego dolegliwościach. Pozwala lekarzowi nawiązać z pacjentem kontakt emocjonalny, ocenić zachowanie pacjenta, jego potrzeby, zebrać inne informacje, których chory nie przekazuje w słowach.

             Wizyta w gabinecie lekarskim jest dla większości chorych sytuacją mocno stresującą, która utrudnia  choremu zrozumienie i zapamiętanie wszystkich przekazywanych mu informacji. Dlatego warto jest dobrze przygotować się do wizyty u lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w podeszłym wieku. Wskazane jest wykonanie notatek dotyczących aktualnych dolegliwości, przyjmowanych teraz i w przeszłości leków oraz pytań do lekarza dotyczących występujących u pacjenta schorzeń. Takie postępowanie pozwala uporządkować przebieg rozmowy i wyczerpująco przekazać niezbędne informacje.

Pomocne  zarówno dla lekarza i pacjenta jest obecność kogoś z rodziny lub przyjaciół chorego, kto będzie wsparciem emocjonalnym dla pacjenta a lekarzowi da pewnośc że jego zalecenia zostaną dobrze zrozumiane i wprowadzone w życie.

Dlatego też pacjent odnosi najwięcej korzyści z wizyty u lekarza jeżeli dostosuje się do poniższych zaleceń

  • Na wizytę do lekarza najlepiej przyjść z osobą towarzyszącą
  • Należy ze sobą zabrać wszelkie dokumenty dotyczące historii choroby, wyniki badań, karty informacyjne z pobytów w szpitalach
  • Niezbędna jest informacja na piśmie o przyjmowanych aktualnie lekach
  • Dobrze jest przygotować sobie przed wizytą listę pytań do lekarza na temat choroby, leczenia, rokowania i postępowania niefarmakologicznego ( czyli stosowania diety, używek, aktywności fizyznej i.t.p.)

BADANIE LEKARSKIE

t: 605 125 878

e: poradnia@kardiologolecko.pl

OPTIMA Poradnia Kardiologiczna lekarze M.Wasilewska-Piktel i L.Kołakowski  s.p.

ul. 11 Listopada 23 pok 21 ( I piętro)                    19-400 OLECKO

Created with Webwave CMS

ZAPRASZAMY

Copyrigth 2017 by Leszek Kołakowski

PTIMA

 Prywatna Poradnia Kardiologiczna

605 125 878

PTIMA